Try out -tapahtuma LA 13.5. Vuosaaressa

Orca järjestää try out -tapahtuman LA 13.5. Vuosaaren uimahallissa tulevan syksyn ryhmiin. Tapahtuma on avoin kaikille kilpauinnista kiinnostuneille.

Ilmottautuminen try out -tapahtumaan tehdään seuran valmennuspäällikkö Tuomakselle. tuomas.suomalainen@gmail.com

Kokoontuminen on Vuosaaren hallin aulassa ikkunan edessä 15 min ennen oman ryhmän alkamista.

klo 8-9 (2017-2014 syntyneet) 

klo 9-10 (2013-2012 syntyneet)

klo 10-11 (2011 ja vanhemmat)

Try outin jälkeen jokainen uimari saa suosituksen sopivasta ryhmästä seuraavalle kaudelle. Uimareita haetaan seuraaviin ryhmiin:

Kilpauintieskari – Ryhmään haetaan ensisijaisesti 6-9-vuotiaita uinnista innostuneita lapsia. Kilpaeskarit harjoittelevat kaksi kertaa viikossa. Tässä ryhmässä opetellaan Vesiralleista tuttuja asioita ja taitoja. Oman innostuksen mukaan voi osallistua seuran järjestämiin kisoihin Kuukkareihin.  

Kilpauintikoulu – Ryhmään haetaan ensisijaisesti 8-10-vuotiaita uimarinalkuja. Harjoituksia on kolme kertaa viikossa. Tässä ryhmässä harjoitellaan kilpauinnin alkeita, osallistutaan seuran omiin kisoihin Kuukkareihin ja yhteen muuhun kilpailuun pääkaupunkiseudulla.

Rollo C – Seuran nuorimpien kilpauintiryhmä, johon valitaan kahdeksan iältään 8-11-vuotiasta kilpauimariksi haluavaa lasta. Ryhmässä harjoitellaan uintitekniikkaa ja harjoittelutaitoja. Uintiharjoituksia on kolme kertaa viikossa, lisäksi oheisharjoittelua. Ryhmä osallistuu Kuukkareihin ja Rollo-ryhmien kanssa ulkopuolisiin kisoihin korostaen yhdessä oppimista.

Barracudat – Seuran harrastekilparyhmä, joka on suunnattu yli 12-vuotiaille. Ryhmä, jossa pääset harrastamaan kilpauintia rennolla otteella, ja aikaa jää harrastaa myös muita lajeja. Ryhmässä voit valita käytkö 2-4 kertaa viikossa treeneissä. Kisaaminen vapaaehtoista.

Mainitse ilmottautumisen yhteydessä:

-Lapsen nimi ja syntymävuosi.

-Missä ryhmässä ja kenen ohjauksessa ollut kevätkaudella?

-Mihin ryhmään olet ensisijaisesti pyrkimässä?